İşe iade davası açarak haksız nedenle iş akdinin feshinden ötürü tekrar eski işine geri dönmek isteyen bireylerin, bu süreçte işe iade davasını açabilmeleri için işe iade davası dilekçesi ile birlikte yetkili mahkemeye başvuru yapması gerekir. İşe iade davası dilekçesi bu noktada hukuka uygun şekilde hazırlanmış olmalıdır. Bu duruma dikkat edilmesi gerekir. İşe iade davası dilekçesi hazırlarken yapılacak yanlışlıklar davanı istenilen sonuçla neticelenmemesine neden olacağından dolayı mevcut hak kaybı devam edebileceği gibi daha fazla hak kaybı ile de karşılaşılması söz konusu olabilir.

İşe İade Davası Dilekçesi

İşe İade Davası Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

İşe iade davalarının açılabilmesi için gerekli olan belgelerin başında işe iade davası dilekçesi gelir. Burada hukuki anlamda doğru bir şekilde hazırlanmış işe iade davası dilekçesi, davanın süresi ve seyri açısından oldukça önemlidir. Haksız nedenle iş sözleşmesi feshedilen ve haksız nedenle işten çıkarılan kişi bu noktada mutlaka uzman bir iş hukuku avukatı ile iletişime geçerek işe iade davası için gerekli olan hukuki desteği sağlamalıdır. Her ne kadar avukat tutulması davalar için zorunlu olmasa da işe iade davası açacak kişinin maddi ve manevi hak kaybı yaşamaması adına iş hukuki avukatı tutması önerilr. İş hukuk avukatları işe iade davası dilekçesi için hukuki anlamda kusursuz bir belge hazırlayarak sağlıklı bir dava süreci geçirilmesini sağlayacaklardır.

İşe İade davası dilekçesi hazırlanırken üzerinde durulması gereken esas unsur, işveren tarafından yapılan feshin geçersiz olduğu ve hukuki bir nedene dayanmadığı olmalıdır. İşe iade dilekçesi içerisinde davacı, iş mahkemesinin kesinleşmesine kadar olan süreçte boşta geçireceği 4 aya kadarki ücreti tazminat olarak talep edebilmektedir. Dava sonunda işveren tarafından işe başlatılmaması hali durumunda ise 8 aya kadar olan iş güvencesi tazminat hakkını da talep edebilir.

İşe İade Davası Dilekçesi Ne Kadar Sürede Verilmelidir?

Dava açılabilmesi için işe iade davası dilekçesinin yetkili mahkemeye sunulması ve davanın açılabilmesi için iş akdinin haksız nedenle feshinden itibaren 1 ay içerisinde işçi, işe iade davası dilekçesi ile birlikte mahkemeye başvurur. Daha önceki makalelerimizde kimlerin işe iade davası açabilecekleri ve işe iade davası şartları üzerinde durmuştur. İşe iade şartlarına sahip olan işçi, haksız bir nedenle işten atıldığı kanaatinde ise iş sözleşmesinin işveren tarafından haksız nedenle feshinden itibaren 1 ay içerisinde işe iade davası dilekçesi ile birlikte davası açmalıdır.

İşe iade Davası Şartlarının ne olduğu ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiyi “işe iade davası şartları” adlı makalemizden edinebilirsiniz.

İşe İade Davası Dilekçesi Örneği

İşe iade davası dilekçe örneği internet üzerinden kolay bir şekilde bulunabilmektedir. Fakat kim tarafından hazırlandığı belli olmayan ve hukuki altyapısı tartışmaya açık, bu tür belgelerle bireylerin işe iade davası açmamaları önerilir. Zira işe iade davası sonucunda, iş güvenliği hakkını arayan bireylerin mağdur olmaması adına işe iade davası dilekçesi oldukça önemlidir. O yüzden işe iade davası dilekçe örneği yerine uzman bir iş hukuku avukatı tarafından hazırlanacak olan işe iade davası dilekçesi sağlıklı bir dava süreci geçirmenize yardımcı olacaktır.

İşe iade davalarında haksız nedenle iş akdi feshedilen bireyler açısından, işten atılmayı getiren süreç kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. O yüzden kalıp halinde hazırlanmış bir işe iade davası dilekçe örneği yerine, davayı açacak kişinin yaşadığı mağduriyeti açıklayan ve kişiye özel olarak hazırlanmış bir işe iade dilekçesi hazırlanması daha doğru olacaktır.

İşe İade Davası Dilekçesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir